Muzeum Cieszyn
Historia dawnej stajni

o klasycznych proporcjach

Miejsce, w którym znajduje się dzisiaj Café Muzeum, posiada bogatą historię. W roku 1831 hrabia Filip Saint-Genois d'Anneaucourt z Jaworza odkupił od spadkobierców Jana hr. Larish-Monnicha z Karwiny ich miejski pałac. Postanowił rozszerzyć swą rezydencję, odbudowując trzecie skrzydło od strony parku. Do prac projektowych zaangażował znanego wiedeńskiego architekta, Józefa Kornhausla, twórcę synagogi w Wiedniu i wielu pałaców austriackiej arystokracji, którego wspomagał budowniczy Franciszek Schneider.

W zaprojektowanym w 1840 roku nowym skrzydle umieszczono reprezentacyjne salony wraz z tzw. Salą Rzymską oraz pałacową stajnią o rzadko spotykanym założeniu. W atmosferze wspaniałego pomieszczenia dawnej pałacowej stajni można dzisiaj miło i przyjemnie spędzić czas, pijąc wyśmienitą kawę i próbując naszych wypieków.